اخبار سایت

مشهد کجا بریم تفریح؟

درباره مشهد

جاهای دیدنی مشهد را می‌شناسید؟ شهر مشهد مقدس در شمال‌شرقی ایران مرکز استان خراسان رضوی است. دومین شهر پرجمعیت کشور به شمار می‌رود. به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) سالانه پذیرای ۳۲ میلیون زائر داخلی و ۱ میلیون زایر خارجی می‌باشد. پیش از آنکه جاهای دیدنی مشهد را به شما معرفی کنیم بد نیست بدانید آمارها نشان می‌دهد  که هر ایرانی به طور میانگین هر سه سال یک بار به مشهد سفر می‌کند. همین امر باعث شده است که رزرو هتل مشهد ، اجاره سوئیت در مشهد و تور مشهد همواره و در تمام اوقات سال پررونق باشد. همچنین آب و هوای مشهد متغیر اما معتدل رو به سرد و خشک می‌باشد به طوری که از تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و مرطوب برخوردار است.
به باور شیعیان، امام رضا (ع) پس از شهادت به دست مأمون، در سال ۲۰۳ هـ. ق، در کنار مدفن هارون الرشید به خاک سپرده شد. و از آن پس قریه «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد. این شهر در زمان نادرشاه افشار پایتخت ایران بوده است. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد جاهای دیدنی مشهد و هر آنچه برای سفر به مشهد نیاز دارید در اختیارتان قرار داده ایم.

جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس و آدرس

 • جاذبه های مذهبی مشهد
 • آثار تاریخی مشهد
 • جاهای دیدنی اطراف مشهد
 • موزه‌های مشهد
 • مکان های تفریحی و هیجانی مشهد
 • لیست سینماهای مشهد
 • رستوران‌ها و فست‌فودهای مشهد
 • هتل ها و اقامتگاه های مشهد
 • مراکز خرید مشهد
 • غذاهای محلی مشهد
 • سوغات و صنایع دستی مشهد
 • چگونه به مشهد برویم؟
 • نام خیابان های مشهد

جاهای دیدنی مشهد: جاذبه های مذهبی

شهر مشهد به سبب وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) با نام پایتخت معنوی ایران نیز شناخته می شود. علاوه بر این مساجد تاریخی، آرامگاه‌ها و مقبره‌های متعددی در مشهد وجود دارند که جلوه‌گاه هنر و معماری اصیل اسلامی-ایرانی می‌باشند. در این مقاله برخی از جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس معرفی شده اند که از این مجموعه می‌توان به مسجد گوهرشاد، مسجد شاه یا هفتاد و دو تن، مصلی طرق، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز و آرامگاه خواجه ربیع اشاره کرد. هم‌چنین امامزاده ناصر و یاسر در نزدیکی طرقبه و آرامگاه امامزاده یحیی در جاده سرخس، آرامگاه خواجه اباصلت و آرامگاه خواجه مراد در جاده فریمان در نزدیکی مشهد از مکان های زیارتی مشهد  محسوب می شوند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد مسجدی در جنوب حرم امام رضا (ع) است که توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. این مسجد به سبب کاشی کاری های بی نظیر خود از شاهکارهای معماری دوره تیموری محسوب می شود. زیبایی های هنری معماری و قدمت تاریخی مسجد گوهرشاد و اینکه یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم محسوب می شود سبب شده است تااین مسجد پربازدیدترین مسجد ایران محسوب شود.

مسجد گوهرششاد - جاهای دیدنی مشهد

مسجد شاه یا ۷۲ تن مشهد

مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن  بنایی مربوط به قرن نهم هجری قمری که در خیابان خسروی ابتدای بازار بزرگ قرار دارد. این بنا در ابتدا مقبره ای بود که امیر غیاث الدین برای خود بنا کرده بود اما در حال حاضر به مسجد ۷۲ تن معروف است.
آدرس: خیابان خسروی نو، انتهای بازار سرشور

مصلی طرق مشهد

در جنوب شرقی شهر مشهد در روستایی به نام طرق، مصلی طرق با یک ایوان بلند مرکزی و ایوانچه هایی در اطراف آن،  محراب و اتاق های گوشواره واقع شده است. این بنا در ۸۳۷ هجری قمری ساخته شده است، در گذشته این بنا علاوه بر کاربری مذهبی به نظر میرسد که به عنوان یک سازه معماری زیبا و یکی از جاهای دیدنی مشهد هم مورد توجه قرار داشته است.
آدرس: ۱۲ کیلومتری شهر مشهد – روستای طرق – مصلی طرق

مقایسه قیمت و رزرو هتل درویشی از سایت های معتبر

آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالاندوز

شیخ محمد عباسی از عارفان صاحب کرامت و هم‌دوره شیخ بهایی در قرن دهم هجری بود که در روستای کارده، یکی از روستاهای اطراف شهر مشهد متولد شده بود. شیخ محمد عارف گرچه شخصیت معنوی و علمی بزرگی بوده است، اما مانند مردمان عادی برای گذران زندگی به شغل پالان دوزی (پاره دوزی) مشغول بود و این گونه بود که به پیر پالان دوز شهرت یافت. آرامگاه پیر پالاندوز به سبب معماری چشم نواز خود با طاق نماها، لچکی ها و کاشی کاری های زیبا که با نقش های هندسی و ترنج مزین شده است هر رهگذری را وسوسه می کند تا لحظاتی را در فضای پر از نقش و نگار آن بگذراند.
آدرس : خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (ع)

گنبد خشتی مشهد

مقبره امامزاده محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر که به نام گنبد خشتی در مشهد شناخته میشود. این بنا متعلق به دوره صفویه است و در ابتدای خیابان طبرسی در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد.
آدرس: خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی

گنبد سبز

گنبد سبز آرامگاه شیخ مؤمن استرآبادی مربوط به دوره صفویه است و در شهرستان مشهد، واقع شده است. بنای تاریخی گنبد سبز شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام قرار دارد. وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان گنبد سبز ۸ ضلعی و دارای ۴ ایوان است. علاوه بر ایوان و طاق نماها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است.
آدرس: خیابان آخوند خراسانی – میدان گنبد سبز

خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع بنایی زیبا و باشکوه از دوران صفویه که به توصیه شیخ بهایی و توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است. این بنا در باغی وسیع و باصفا در بخش شمال شهر  قرار دارد. ربیع بن خثیم معروف به خواجه ربیع از طایفه بنی اسد و ساکن کوفه، ایشان در زمره تابعین( کسانی که صحابه پیامبر را درک کرده اند) و همچنین از سرداران سپاه امام علی (ع) بوده است.
طرح آرامگاه خواجه ربیع از نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون، چهار ایوانی است. بالای بنا، گنبد فیروزه ای رنگ قرار گرفته است که ارتفاع آن تا کف ۱۸ متر می باشد. گنبد بنا پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای و درون بنا هم به نقاشی های طلایی رنگ مزین شده است. نکته قابل توجه در مورد خواجه ربیع این است که نقل شده، بنای معروف تاج محل هند که یکی از عجایب هفتگانه جهان است با الهام از این آرامگاه ساخته شده است.
آدرس:  انتهای خیابان خواجه ربیع

مقایسه قیمت و رزرو هتل قصرطلایی از سایت های معتبر

خواجه اباصلت

خواجه اباصلت مشد - جاهای دیدنی مشهد

عبدالسلام بن صالح مشهور به خواجه اباصلت هِرَوی(حدود ۱۶۰-۲۳۶ق) از اصحاب امام رضا(ع) که از آن حضرت روایاتی نقل کرده است. اباصلت، کتاب وفاة الرضا را تالیف کرده و از راویان حدیث سلسلة‌الذهب و همچنین راوی چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی است. خواجه اباصلت در ۲۳۲ق یا ۲۳۶ق در زمان حکومت طاهر بن عبد الله بن طاهر، در خراسان درگذشت. مدفن وی در فاصله ۱۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. آرامگاه خواجه اباصلت از مکان هایی است که بیشتر زائران حضرت امام رضا (ع) به دیدن آن می روند.
آدرس:جاده مشهد به فریمان، کیلومتر ۵

خواجه مراد

هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد، از یاران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است. مقبره ایشان در جنوب شرقی مشهد،جاده فریمان و بر بلندی های مشرف بر رشته کوه بینالود قرار گرفته است.محوطه آرامگاه خواجه مراد، مجهز به رستوران، سرویس بهداشتی و اتاق هایی برای اقامت مسافران می‌باشد. در ابتدای ورودی آرامگاه بازارچه ای است که در آن سوغات به ویژه صنایع دستی مشهد را به فروش می‌رسانند. اگر قصد خرید صنایع سنگی و خصوصا دیگچه و دیزی سنگی را دارید، اینجا بهترین جاست.
خواجه مراد یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است و بیشتر اهمیت گردشگری این منطقه بعد از جنبه زیارتی بودن آن جنبه سیاحتی و گردشگری در کوه و صخره‌های اطراف است که دارای جایگاهی جذاب و ایده آل برای ورزشکاران و کوهنوردان منطقه خراسان و توریست ‌ها به حساب می‌آید.
آدرس:  ۱۵ کیلومتری جاده فریمان

امامزاده یاسر و ناصر (ع) مشهد

آستان متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر در ابتدای جاده طرقبه مشهد و در روستای گلستان قرار دارد. هر ساله تعداد زیادی از مسافران و زائران امام رضا (ع) به زیارت این امامزادگان نیز مشرف می شوند همچنین پذیرای زائران خارجی کشورهای عربی نیز می باشد. به همین سبب این مکان یکی از اماکن زیارتی- مذهبی مهم در شهر مشهد محسوب می گردد. طبق متون تاریخی این امامزادگان از برادران بدون واسطه امام رضا (ع) می باشند که بعد از عزیمت امام رضا (ع) به خراسان آنان نیز به این سرزمین هجرت کرده اند. به طور دقیق مشخص نیست که اولین بنای این بقعه در چه سالی و در دوره کدام حکومت اسلامی ساخته شده است اما طبق اسناد تاریخی تا سال ۱۳۴۲ محل مزار منحصر به یک بقعه گلی بوده است که به مرور زمان توسط خیرین به شکل امروزی ساخته شده است. برای رفتن به این امامزاده کافیست از طریق خط یک متروی مشهد به انتهای بلوار وکیل آباد رفته و سپس با تاکسی عازم این مکان شوید.
آدرس: ۵ کیلومتری غرب مشهد – روستای گلستان

مقایسه قیمت و رزرو هتل های یک ستاره مشهد از سایت های معتبر

جاهای دیدنی مشهد: آثار تاریخی

از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی مشهد آرامگاه نادرشاه افشار پادشاه قدرتمند ایران که به وی لقب آخرین جهانگشای شرق را داده اند و همچنین آرامگاه حکیم فردوسی شاعر گرانقدر و پرآوازه ایران زمین را میتوان به عنوان پر بازدید ترین مکان های مشهد بعد از حرم امام رضا (ع) در نظر گرفت. مدرسه پریزاد یک بنای تاریخی متعلق به دوره تیموری می‌باشد و مدرسه عباسقلی خان و خانه‌های تاریخی مشهد و همچنین بقعه هارونیه و میل اخنگان از دیگر مکان های تاریخی مشهد به شمار می‌روند.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی توس

فردوسی حکیم و شاعر گرانقدر و پرآوازه ایران زمین است که شاهکار ادبی اش، شاهنامه با گذشت هزار سال همچنان پابرجاست و نقش به سزایی در حفظ و پاسداشت زبان فارسی داشته است. شاهنامه فردوسی پیوندی عمیق با فرهنگ این سرزمین دارد به همین سبب آرامگاهش نیز همواره مورد توجه دوستداران فرهنگ و هنر بوده است. آرامگاه فردوسی که از اصلی ترین جاهای دیدنی مشهد است، در باغی وسیع و مصفا در شهر توس قرار گرفته است و در حال حاضر شامل بنای یادبود، تندیس فردوسی، موزه، کتابخانه، ساختمان اداری و آرامگاه مهدی اخوان ثالث می باشد. معماری داخلی آرامگاه در بردارنده کاشیکاری ها نقوش سنگی از داستان های شاهنامه و کتیبه های سنگی از سروده های فردوسی و دیگران است.
آدرس: توس – بلوار شاهنامه

باغ نادری مشهد

باغ نادری آرامگاه نادرشاه افشار پادشاه قدرتمندی است که در تاریخ با نام ناپلئون ایران و آخرین جهانگشای شرق شناخته می شود. به چهارراه شهدا یا همان نادری سابق که می رسیم مجسمه ای بزرگ در میان درختان بلند باغ توجه مان را جلب میکند. هر چه نزدیکتر می رویم بیشتر محو صلابت این بنای سنگی و مجسمه یادبود میشویم آرامگاهی که هیبت و اقتدار صاحبش را به خوبی تداعی میکند. در این آرامگاه همچنین یک تالار موزه اسلحه از دوران مختلف تاریخ ایران و یک تالار موزه با سلاح های دوران نادرشاه و همچنین یک غرفه فروش کتاب قرار گرفته است. روی دیوارهای موزه هم میتوانید نقاشی هایی زیبا از جنگها و نبردهای نادرشاه را مشاهده کنید. در گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان قرار دارد. او از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین فرد ایرانی بود که توانست دوره آموزش خلبانی را بگذراند. همه بخش های زیبای آرامگاه از معماری و موزه های آن در کنار فضای دلنشینی که باغ نادری دارد این مکان را در زمره بهترین جاهای دیدنی مشهد برای دوستداران تاریخ قرار داده است.
آدرس: چهارراه شهدا

مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد  در نزدیکی مسجد گوهرشاد و توسط ندیمه گوهرشاد بیگم به نام پریزاد ساخته شده است. این مدرسه دارای ۴ایوان است که سردر این ایوان ها آجرکاری شده و غرفه ها و حجره ها نیز دارای کاشیکاری هایی با نقش های اسلیمی هستند.با توجه به نوع  بنا مصالح و طرح های به کار رفته در آن میتوان زمان ساخت آن را همزمان با مسجد گوهرشاد یعنی دوره ی تیموری دانست. هم اکنون از این مدرسه به عنوان مرکز پاسخگویی به سوالات دینی و اطلاع رسانی استفاده می شود.
آدرس:  زیرگذر حرم امام رضا (ع)

خانه تاریخی داروغه  مشهد

خانه داروغه مشهد

یکی از متفاوت ترین جاهای دیدنی مشهد ، خانه های تاریخی مشهد هستند که در میان آنها خانه داروغه زیبایی و معماری منحصر به فردی دارد. این خانه را معماران و بنایان روس به دستور محمد یوسف خان آخرین داروغه مشهد ساخته اند. در خیابان نواب صفوی که از  خیابان های معروف و  قدیمی مشهد می باشد در راسته بازار مسگران به کوچه داروغه می رویم تا به خانه داروغه برسیم.
آدرس:  محله قبر میر – خیابان نواب صفوی – راسته حوض مسگران

مقایسه قیمت و رزرو هتل الماس یک از سایت های معتبر

خانه تاریخی ملک مشهد

خانه تاریخی ملک مشهد

خانه ملک یکی از  نمونه های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب میشود. این خانه در گذشته بسیار وسیع بوده است اما در حال حاضر تنها بخش بیرونی آن باقی مانده است که شامل دو طبقه می باشد و طبقه بالا سقف مشبک منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری بسیار زیبایی است. در حال حاضر این خانه به عنوان یک مرکز فرهنگی با کارگاه های آموزشی متنوع فعالیت می کند.
آدرس:  ضلع شرقی خیابان امام خمینی – روبروی اداره دارایی

خانه تاریخی توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد خانه ای ست که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد اما به تازگی به پایگاه میراث فرهنگی در محدوده حرم مطهر رضوی تبدیل شده است. مالک اولیه بنا «کشمشیان» از تاجران دوره قاجار در مشهد بوده است که بعد از فوت ایشان این بنا توسط حاج آقا توکلی خریداری می شود و امروزه در لیست جاهای دیدنی مشهد قرار دارد.
آدرس: خیابان نواب صفوی – کوچه عسگریه

خانه تاریخی اردکانی مشهد

خانه تاریخی اردکانی مشهد -جاهای دیدنی مشهد

خانه اردکانی مشهد در مرداد ماه ۱۳۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران که مربوط به دوره قاجار می باشد به ثبت رسیده است. این خانه در مرکز شهر و از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است. از مهم ترین ویژگی های خانه اردکانی عناصر معماری سنتی ایرانی شامل حیاط مرکزی، تابستان‌نشین، زمستان‌نشین، تنور خانه، شاه‌نشین، آب انبار و حوض‌خانه می باشد.  کاشیکاری ها و تزیینات بخش های اعیان نشین شمال و جنوبی نیز بر زیبایی این اثر افزوده است.
آدرس :بلوار وحدت – وحدت ۲۱ – کوچه صفار هروی (کوچه ساربان ها) – بن بست دوم سمت چپ-  پلاک ۱۲۷

مقایسه قیمت و رزرو هتل الماس ۲ از سایت های معتبر

خانه تاریخی پیشه وران مشهد

قدمت خانه تاریخی پیشه وران به دلیل عدم وجود مستندات و کتیبه های تاریخی دقیقا مشخص نیست اما به صورت تقریبی به اواخر دوره قاجار و پهلوی اول نسبت میدهند. خانه پیشه وران در نزدیکی گنبد سبز و خیابان تجاری خسروی قرار دارد. این خانه تاکنون چندین بار مرمت شده است و برای درآمدزایی آن نیز طرح هایی مورد تایید قرار گرفته است که از جمله ی آنا میتوان به کشف شناسنامۀ این خانه و معرفی نکات تاریخی و معماری آن برای بازدیدکنندگان در ازای دریافت ورودی، فروش عتیقه جات، صنایع دستی، نوشیدنیهای گرم و سرد سنتی و احتمالاً خوراک های فصلی سبک با پذیرایی سنّتی، برگزاری نشست های داستان گویی و نقالی شاهنامه، پرده خوانی، نمایش روحوضی، معرفی مفاخر و برگزاری آیین های موسمی ایرانی و اسلامی اشاره کرد. تمامی این برنامه ها در جهت این است که خانه های تاریخی مشهد را به عنوان بخشی از جاهای دیدنی مشهد بیشتر مورد توجه مسافران و گردشگران قرار دهد.
آدرس: خیابان آخوند خراسانی ۵ – کوچه سه شهید

خانه تاریخی کوزه کنانی مشهد

خانه تاریخی کوزه کنانی مشهد - جاهای دیدنی مشهد

خانه کوزه کنانی از خانه های تاریخی دوره قاجار می باشد که در سال ۱۲۴۷ شمسی در مساحت ۱۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. در حال حاضر از این خانه به عنوان میراث فرهنگی استان و موزه مشروطه استفاده میشود. مالکان خانه کوزه کنانی که از اهالی خمینی شهر هستند بعد از خرید خانه تصمیم داشتند این بنای قدیمی را به ساختمانی به روز تبدیل کنند. با وجود اینکه حکم خروج این بنا از فهرست آثار ملی قطعی می باشد اما کاربری این ملک فرهنگی تاریخی بوده و شهرداری به مالکان خانه های تاریخی اجازه ساخت و ساز نمی‌دهد. این بنا متعلق به یکی از تجار شهر به نام کوزه کنانی بوده است. در سابقه تاریخی این خانه بیان شده است که آیت الله بروجردی به دلیل سابقه دوستی با صاحب این خانه آقای کوزه کنانی، هر زمان به مشهد مشرف می شدند در این خانه اقامت می کردند. هم چنین گفته می شود رضاشاه به مدت یک ماه در این خانه سکونت داشته است. این ساختمان مدتی به عنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده قرار میگرفت.
آدرس: خیابان شیرازی – کوچه چهارباغ – کوچه پنجه

بقعه هارونیه

اگر از علاقه مندان به تاریخ و بناهای تاریخی هستید در میان جاهای دیدنی مشهد بازدید از بنای هارونیه را از دست ندهید چرا که هارونیه بنایی تاریخی و قدیمی ترین اثر به جای مانده از توس است. در مورد کاربری این بنا افسانه های متعددی وجود دارد تا چند قرن پیش گفته میشد که هارونیه زندانی بوده است که هارون الرشید برای زندانی کردن مجرمان استفاده می کرده است. در برخی موارد دیگر گفته شده است که هارونیه در دوره پیش از اسلام آتشکده بوده است همچنین در کتاب دیگری نقل شده که محل شکنجه امام موسی کاظم و پیروانش بوده و از آن با نام های مامونیه یا نقاره خانه نیز یاد شده است.برخی نیز هارونیه را خانقاه و محل تدریس امام محمد غزالی دانسته اند. اما هیچ کدام از اینها نمی تواند سند محکم و قطعی باشد و تنها افسانه هایی در مورد این بنا می باشند.
آدرس: جاده مشهد-قوچان – سه راه فردوسی – سمت راست حاشیه بلوار – نرسیده به آرامگاه فردوسی

مقایسه قیمت و رزرو هتل های دو ستاره مشهد از سایت های معتبر

میل اخنگان مشهد

میل اخنگان مشهد - جاهای دیدنی مشهد

میل اخنگان برجی به ارتفاع ۱۷ متر است که در ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد و در جاده توس قرار دارد عده ای بر این باورند که به علت نقش و نگارهای زنانه ای که روی این برج دیده می شود احتمالا این بنا آرامگاه گوهر تاج خواهر گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری می باشد. طبق گفته های اهالی روستای نزدیک سنگ قبر شکسته شده و طلاهای داخلش به سرقت رفته است.
همچنین با سرقت کاشی های زیبای این بنا، برج ظاهری لانه زنبوری پیدا کرده است. در واقع میل اخنگان را میتوان نمادی از دگرگونی معماری ایلخانی به دوره تیموری دانست.
آدرس:  ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد – روستای اخنگان

جاهای دیدنی اطراف مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد

پارک هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد منطقه ای گردشگری در ۷ کیلومتری مشهد است که شامل حوضچه‌ها، صخره‌ها و سنگهای صاف و صیقلی و طبیعتی چشم‌نواز و زیبا می‌باشد. این پارک طبیعی از جاهای دیدنی مشهد است که در فاصله نزدیک به شهر مشهد قرار دارد. این حوضچه‌ها به صورت پدیده‌ای طبیعی، بر اثر فرسایش شیمیایی حاصل از باران‌های اسیدی ایجاد شده اند.در اینجا آنچه عمیق حس می‌کنید آرامش عجیبی‌ است که از صدای گوش‌نواز آب به شما دست می‌دهد. توجه داشته باشید که به علت کوهستانی بودن این منطقه تجهیزات و وسایل لازم را به همراه ببرید.
آدرس: ۷ کیلومتری جاده مشهد به سمت شهرک سیدی و جاده خلج

بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد سدی آجری و تاریخی مربوط به دوره ی تیموری می‌باشد که اهمیت مهندسی آب را در دوران گذشته یادآور می‌شود. با وجود قدمت ۵۰۰ ساله‌ای که این بنا دارد هنوز پا برجاست و این منطقه در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌رود که امکانات تفریحی متعددی نیز در اطراف آن قرار دارد.
آدرس: ۸ کیلومتری غرب مشهد، بعد از پارک جنگلی وکیل آباد، بر روی رودخانه گلستان

مجتمع گردشگری چالیدره مشهد

چالیدره - جاهای دیدنی مشهد

دره چالیدره مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد در منطقه طرقبه می‌باشد که در سال‌های اخیر با توسعه امکانات رفاهی و تفریحی به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. سد چالیدره در سال ۱۳۷۶ بر روی رودخانه جاغرق در ابتدای جاده روستای نغندر با هدف آبرسانی به زمین‌های کشاورزی ساخته شد. اما عملیات تبدیل منطقه چالیدره به یک منطقه گردشگری از همان سال آغاز شد. چالیدره یکی از مکان های تفریحی مشهد برای جوانان است و از جمله امکانات رفاهی و تفریحی موجود در این مجموعه : رستوران با منوی غذاهای ایرانی و فرنگی، کافی شاپ با محیط دلنشین،تله کابین چالیدره، بانجی جامپینگ چالیدره، برج گردان چالیدره، ترن کوهستان،زیپ لاین، اسکله تفریحی، لمکده و چایخانه، تله سیژ چالیدره مشهد، عکاسخانه سنتی، امکانات تفریحی ویژه کودکان قایق موتوری، قایق پدالی و قایق پارویی در سد چالیدره، کشتی شناور تفریحی، آموزش غواصی در دریاچه چالیدره، آموزش قایق سواری در دریاچه چالیدره، مرکز ماساژ ماهی برای از بین بردن بافت های مرده پوست می‌باشند. وجود این امکانات باعث شده است تا چالیدره یکی از مکان های تفریحی و هیجانی مشهد باشد.
آدرس: مشهد – طرقبه – کیلومتر ۲ جاده نغندر

چالیدره مشهد اوج تفریح و هیجان همراه با فیلم و عکس

 

غار و روستای مغان مشهد

غار مغان از بهترین جاهای دیدنی شهر مشهد است که مسیر دستیابی به آن یک جاده کوهستانی پر پیچ و خم می‌باشد. در سال ۱۳۲۴ این غار توسط کوهنوردان مشهد کشف شد. غار در جنوب روستای مغان قرار دارد و با توجه به مدارک موجود و فسیل‌های کشف شده می‌توان قدمت آن را صد میلیون سال دانست که قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر است. درون غار چشمه ها، چاهها و راهروهای متعددی وجود دارند. به دلیل وجود پرتگاه‌ های خطرناک در غار مغان ورود به آن بدون راهنما و ابزارهای لازم خطرناک است. ستونهای استالاکتیت (Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite) آهکی که از سقف غار آویزان است منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند . بهترین زمان برای رفتن به این غار ۶ ماه اول سال است که آب‌و‌هوای بهتری دارد.
آدرس: ۷۵ کیلومتری مشهد – روستای مغان

سد کارده و غار کارده مشهد

سد کارده مشهد

رودخانه سد کارده یک تفریحگاه کوهستانی خوش آب و هوا در مشهد می‌باشد که در ۴۴ کیلومتری مشهد قرار دارد. غار کارده نیز در سه کیلومتری روستای کارده و در دره آل قرار دارد. در دره آل دو غار وجود دارد یکی در سمت شرقی به نام اسکلت و دیگری در سمت غربی به نام کارده است. هر چند افراد زیادی برای تفریح و لذت بردن از مناظر طبیعی دره میان روستاهای کارده و آل به این منطقه سفر می کنند اما از آن جا که دهانه کوچک غار تا فاصله ۱۰ متری دهانه غار قابل رویت نیست می توان گفت تقریبا بکر و دست نخورده باقی مانده است. لازم به ذکر است این غار چندین راه اصلی و فرعی در هم پیچیده دارد که نشانه گذاری نشده پس احتمال گم کردن مسیر اصلی وجود دارد،بنابراین توصیه می شود اگر علاقمند به دیدن این مکان هستید، به همراه یک کوهنورد و غارنورد حرفه ای از این مکان دیدن فرمایید.
آدرس: ۴۰ کیلومتری جاده مشهد – کلات

مقایسه قیمت و رزرو هتل بین المللی قصر از سایت های معتبر

غار بیمار آب مشهد

غار بیمار آب در ۶ کیلومتری روستای کوشک آباد از توابع مشهد است که آب زیادی در کف آن جریان دارد. ساکنین محلی چون از آب غار بیمار آب برای معالجه حیوانات اهلی استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد این نام را بر آن نهاده‌اند. ورودی غار به‌صورت یک دهلیز به طول ۳ متر است که یک چاه ۱۵ متری در انتهای آن وجود دارد و به همین دلیل تنها گروه‌های کوهنوردی و غارنوردان حرفه‌ای میتوانند وارد غار شوند و با دور بودن غار از دسترس کوه‌پیمایان و افراد عادی، بافت داخلی دست نخورده و سالم باقی مانده است. در کف غار حوضچه بزرگی وجود دارد و دیواره‌های اطراف حوضچه با استالاکتیت های گل کلمی زیبایی پوشیده شده‌است.
آدرس: ۶ کیلومتری روستای کوشک آباد مشهد

دریاچه چشمه سبز مشهد

دریاچه چشمه سبز - جاهای دیدنی مشهد

دریاچه چشمه سبز در ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گل مکان و ۵۰ کیلومتری غرب شهر مشهد قرار دارد. این دریاچه از جاهای دیدنی مشهد و جاذبه های طبیعت خراسان رضوی در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود با ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. مردم منطقه این دریاچه را «چشمه سوز» می‌خوانند زیرا مردم خراسان عموما سبز را «سوز» تلفظ می‌کنند. در متون مختلف از این چشمه با نام «چشمه سو» نیز نام برده شده است و به نظر می‌رسد همان «چشمه سو» در شاهنامه باشد. از زمان‌های بسیار دور چشمه سبز دارای ارزش بالایی بوده و طبق کتاب‌های قدیمی آب آن دارای قداست فوق العاده‌ای به ویژه برای زرتشتیان بوده است.
در این دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچکی دیده شده است که مکان مناسبی برای علاقه مندان به ماهیگیری می‌باشد. آب و هوای سرد و کوهستانی منطقه گلمکان، محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی همچون بادام کوهی، خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه می‌باشد. این منطقه همچنین زیستگاه جانورانی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است. برای رسیدن به این روستا باید جاده آسفالته مشهد- تهران را حدود ۴۰ کیلومتر به سمت قوچان پیمود و پس از آن به سمت چپ پیچید و ۱۰ کیلومتر مسیر را ادامه داد تا به روستای گلمکان رسید. از گلمکان تا چشمه سبز که در حدود ۲۰ کیلومتر می‌باشد، باید از یک راه کوهستانی ناهموار مسیر را پیمود.
آدرس: ۶۰ کیلومتری غرب مشهد – ۲۰ کیلومتری گلمکان

مقایسه قیمت و رزرو هتل های ۵ ستاره مشهد از سایت های معتبر

ارغوان دره مشهد

ارغوان دره طرقبه بی نظیرترین رویشگاه درختچه ارغوان در کل کشور است که در بهار با گلهای ارغوانی رنگ خودنمایی می کند. ارغوان درختی با شکوفه‌های بنفش و برگ‌هایی به شکل قلب است که به درخت عشق نیز معروف شده است. این درخت تا ارتفاعی بین سه تا ۱۲ متر رشد می کند و ابتدا درختچه مملو از گلهای ارغوانی و زیبا می شود و برگها آن پس از باز شدن شکوفه های کامل گلها می رویند.
زیبایی ارغوان دره در اردیبهشت ماه آن را به یکی از جاهای دیدنی مشهد در بهار تبدیل کرده است. گزینه‌های پیش رویتان در ارغوان دره پیاده‌روی در داخل دره، کوه‌نوردی، عکاسی و یا اسکان در کنار برکه، رود و درختان ارغوان است. نکته جالب این است که گل گیاه ارغوان خوراکی است و مزه‌ای ترش دارد از این رو در برخی کشورها، گل ارغوان را به همراه سالاد مصرف می‌کنند یا در برخی از غذاها به عنوان چاشنی استفاده می‌کنند. در گذشته از شاخه ‌های ارغوان به جهت ساخت و در واقع بافت سبد‌ها و ظروف خانگی استفاده می ‌شد از همین روی نیز به آن ارغوان بافی می‌گویند. در هنگام برگشت از ارغوان دره مغازه‌های فروش بافه‌های ارغوانی در طرقبه به وفور مشاهده می شود و یکی از صنایع

Call Now Button